Завръщането към темата е вдъхновено от магистърската ми теза, защитена в средата на 1996-та година. По това време все още се ползваше Windows 3.x, а Windows 95 беше новост.
От днешна гледна точка външния вид на играта изглежда в известна степен наивен, но тогава техническите възможности позволяваха това ниво. В голяма степен модата за изглед на системните игри от типа на Minesweeper също оказа влияние. Заглавието също последва тогавашната тенденция – WinCircles.
Тъй като алгоритъма е от сферата на комбинаториката, това спомогна програмирането на софтуера да бъде сведено до относително проста задача.
Интересен факт е, че играта е била патентована като настолна през 1983-та година от Douglas A. Engel с патент US4,415,158 по подобие на кубчето на Рубик.
Първоначално играта е наречена Engel’s Enigma, но по-късно е пусната на пазара като The Puzzler с три различни нива на трудност:
- Novice: Частите от един диск са сини, останалите червени.
- Challenger: Горната половина на дисковете е зелена, долната половина жълта, а трите крайни части в средата са черни.
- Avenger: Като Turnstile, но в жълто, червено, зелено, синьо и черно и са използвани бели ръбове, за да ги разделят. Няма цветни маркировки по ръба на пъзела.
WinCircles е допълнена с полагане на шестоъгълна мрежа върху кръговете и съответно повече цветове, което повишава нивото на трудност над това на Avenger.
Някои от мотивите и предизвикателствата за редизайн:
- Понижаване на нивото на трудност до Avenger;
- Осъвременяване на външния вид;
- Планиране на софтуерното програмиране за останалите класически нива;
- Изследване на възможностите за производство на играта за екрани с жестове, например в Android и iOS;
- Контрол на версиите като метод в процеса на разработката на потребителския интерфейс;
Относно съществуващи образци, краткото проучване показва следното:
- В Google Play се предлагаше игра с име Puzzler, но вече не може да се инсталира.
- Към момента за Android е останала единствено играта Enigma Puzzle, но и тя е с доста архаичен вид и некачествено изпълнение на жестовете.
- В Apple App Store не съм правил проучвания.
Най-итересното, което намерих за старт на редизайна е страницата за Turnstile / Twinspin, Puzzler на Jaap Scherphuis. Този ресурс предлага и добро описание на алгоритъма.
За прототипа избрах web технологията, с която работя най-бързо, а за обектите на потребителския интерфейс – SVG формат, който е векторен и дава по-добра основа както за последващо изграждане на responsive web layout, така и за работа с мобилните платформи.
Работното заглавие на играта е WheelsPuzzle.
В заключение споделям, че изпитах истинско удоволствие от свършената до момента работа. Надявам се, че все повече ще ми остава време и играта ще придобие своя продуктов вид за мобилните платформи.
Има и прототип за Gnome, който се надявам в скоро време да пакетирам в RPM и DEB. А защо не и това да е повод да усвоя пакетирането в Snap и Flatpak?